15 річниця відкриття пам'ятника Т.Ш. Шевченку в Празі

          В березні цього року минає 15 річниця відкриття пам’ятника Тарасу Григоровичу Шевченку, який було споруджено та встановлено в Празі – столиці Чеської Республіки.
          Саме, 25 травня 2009 року за участі Президента України Віктора Ющенка, державних діячів, політиків та громадськості Чеської Республіки а також чисельної української діаспори – було святково відкрито та освячено монумент (скульпторів В.І. Зноба й М.В. Зноба та архітектора В. Дірова) автору «Кобзаря», який було вперше видано саме в Празі, ще в 1876 році.
          Відомо, однак, що Тарас Шевченко ніколи не був в Празі, але з Чехією його пов’язує поема «Єретик» (1845) присвячена національному героєві Чехії – Янові Гусу, яка оповідає про останні години життя і його боротьбу з католицьким духовенством в Чехії.
          Пам’ятник Т. Шевченку встановлено неподалік від середмістя Праги на площі Кінських в історичному районі Сміхов (адміністративно належить до району Прага 5) – посередині скверу перед представництвом ООН у Чеській Республіці. Образ Шевченка, втілений авторами празького пам’ятника, – це молодий поет, що лівою рукою до серця притискає сувій (імовірно, з власними поезіями).
          Велелюдне зібрання, на якому був присутній чи не кожен небайдужий українець, який в той час опинився в Празі, вдалось зберегти у фотографіях, якій оприлюднюю вперше та пропоную до уваги учасникам зібрання й землякам з України…

Підготував автор фото,
Ю.Ключівський
Прага, березень 2024 року

Фото відкриття пам’ятника Т.Г. Шевченку в Празі