Сезонна криза туризму в Карпатах

або як відновлювати туристичну сферу після COVID-19

          Майже безсніжна зима 2019-2020 років, що є бідою для туризму в Карпатах, насамперед для малого бізнесу та коронавірусна пандемія COVID-19, поставили нагальне питання: як відновлювати туристичну сферу, як мінімум.
          Стаття та запропонована Концепція можуть бути цікавими та корисними для читачів, туризмологів краю та власників інфраструктури туристичної сфери Закарпаття а також для пластунів та скаутів, як України так й за-кордоном…

          Зима 2019-2020 була майже без снігу, навіть в Карпатах і якби не весняні хуртовини з морозами то сезон, практично, можна вважати таким що «пропав», на що скаржились чи не всі власники малого бізнесу у цій сфері. Адже що робити в зимових горах без снігу – невідомо. Тим паче, що в Карпатах, вся набудована та налаштована, за довгі роки інфраструктура, орієнтована здебільшого на зимові види відпочинку й дозвілля. 
          Тим не менше, з погодою, як підтверджують багаторічні спостереження та статистичні дані метеорологів, включаючи й прогнози, не посперечаєшся й слід, швидше за все готуватись, як мінімум, до повторення цьогорічного, безсніжного, зимового сезону в Карпатах. 
          Однак, крім констатації вищенаведеного, доцільно звернути увагу й на інші пори року та, відповідно, переглянути відношення готельєрів, рестораторів й власників інфраструктури у цьому напрямку. Мова піде про організацію літнього відпочинку для дорослих та, особливо – дітей, з використанням вже наявної інфраструктури саме в горах, якими багате Закарпаття. 
          Зокрема, пропонується розглянути ідею залучення до літнього відпочинку та оздоровлення скаутів/пластунів, наприклад, на високогірному курорті Драгобрат, в Рахівському районі. З цього приводу, нами було підготовлено Концепцію організації/реалізації проекту «Пласт на Драгобраті». 
          Є очевидним, що, особливо у літній період, коли туристичний комплекс Драгобрат (який, використовуючи природні можливості цього урочища та спеціалізується, як відомо – на зимових видах спорту й відпочинку) є найменш завантажений – доцільно запропонувати використання його можливості, саме – у три літні місяці календарного року.
          Виходячи з факту, що Пласт в Україні об’єднує близько 6 тисяч членів різного віку, які об’єднані у 121 осередок, в 22 областях України (станом на кінець 2010 року) та з урахуванням того, що протягом кожного року Пласт в Україні проводить більше 100 виховних таборів різної спеціалізації (в тому числі й кілька таборів й у Закарпатській області): спортивні, морські, з повітроплавання, мистецькі, лижні, альпіністичні, археологічні, кінні, екологічні тощо, є доцільним обґрунтувати ідею підготовки, організації та реалізації проекту «Пласт на Драгобраті». 
          Звідси, використання цього зимового курорту краю влітку – буде цікавим саме українським пластунам та їх організаціям: від центральної до обласних. Підтвердженням цьому можуть бути численні акції цієї організації, яка здійснюється ними в таборах пластунів, де практично закріплюються знання й уміння, які здобуті ними впродовж року на щотижневих заняттях. Так, серед найбільших заходів, котрі щороку проводяться Пластом на всеукраїнському рівні – інтелектуально-мистецький змаг Орликіада, фестиваль творчості День пластуна, спортивний змаг Спартакіада, передача Вифлеємського вогню місцевим громадам, змагання з пішого мандрівництва «Стежками героїв» та «Осінній рейд». Натомість, на місцевому рівні осередками Пласту постійно реалізується безліч акцій соціально-культурного та виховного спрямування. Саме тому, ідея: спробувати утаборити на Драгобраті пластунів, бодай – закарпатських, має право бути реалізованою. 
          Й останнє, але важливе. Як показали події останніх місяців, саме через наслідки COVID-19, питання відновлення туристичної сфери краю – буде нелегким завданням, особливо в часі, не кажучи вже про ті: організаційні, технічні, фінансові, моральні тощо збитки, що потребуватимуть вирішення/покриття, про які навіть ще не здогадуємось. Виходячи з цього, насамперед, власники інфраструктури туристичної сфери Закарпаття, місцеві органи влади, включаючи й структури туристичного спрямування, громадські інституції Закарпаття, фахівці туризму, вже сьогодні повинні готувати плани-заходи щодо подолання вищевказаного. Тому, саме Концепція ідеї підготовки, організації та реалізації проекту «Пласт на Драгобраті», може стати в пригоді, про що вже сьогодні зацікавлених варто запросити до дискусії з метою доповнити останню власними ідеями та пропозиціями…

Ю.Ключівський,
керівник IASEED 
Прага-Ужгород, 3.5.2020

Видання, які оприлюднили статтю «Сезонна криза туризму в Карпатах»