Запит до Державної служби надзвичайних ситуацій

Запит до Державної служби надзвичайних ситуацій

          Цей запит, до Головного управління ДСНС України у Закарпатській області, було підготовлено з єдиною метою – з’ясувати хід виконання та впровадженням норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування місцевої та добровільної пожежної охорони», №2750-IX, від 16.11.2022 року. Цікавив стан справ, стосовно пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення місцевої пожежної охорони (ПРП МПО), саме по Закарпаттю, яке колись, в часи Підкарпатської Русі, мали так званих – добровільних пожежних. Більше того, було бажання підготувати матеріал та поділитись європейським досвідом у цій сфері – добровільних пожежних тим паче, що чи не всі адміністрації краю мають партнерські взаємини з країнами Європейського Союзу, де такі інституції вже давно й успішно діють.
          Вищевказане, безперечно пов’язано з потребами у таких підрозділах, особливо – на місцях, їх матеріально-технічного оснащення, виходячи із адміністративного поділу краю та реформою реорганізації територіального устрою і так далі. Для цього, варто знати та розуміти й статистично-аналітичну інформацію про кількість надзвичайних ситуацій в Закарпатті, що й стало тими питаннями, які виклав у Запиті до місцевих надзвичайників.

          Отже, саме через запит – спробував з’ясувати:
          – кількість й причини пожеж і надзвичайних ситуацій техногенного характеру (аварій, катастроф), які мали місце в Закарпатській області, за увесь 2022 рік (з 1.1.2022 до 31.12.2022);
          – кількість пожежно-рятувальних підрозділів, їх чисельність та спеціальної (пожежної) техніки й приміщень для таких (по територіальних громадах та населених пунктах) а також – кількість добровільних дружин в складі ГУ ДСНС (якщо такі є);
          – що вже реалізовано щодо пожежно-рятувальних підрозділів для забезпечення місцевої пожежної охорони, який стан добровільної пожежної охорони, якими документами на місцях керуються такі дружини і так далі.
          Відповідь ГУ ДСНС України у Закарпатській області, яку було отримано 11.1.2023, чомусь була перекваліфікована «Про надання інформації» та містила більше 20 сторінок, в Додатку до листа, в якому було приведено, практично увесь статистично-аналітичний матеріал про кількість й причини пожеж і надзвичайних ситуацій техногенного характеру (аварій, катастроф), які мали місце в Закарпатській області, за 2022 рік. При цьому, дані було наведено: по всьому краю, окремо по районах та по територіальних громадах й, окремо – помісячно, з вказанням причин того чи іншого лиха, яке сталося. Такими даними, навряд чи ще хтось цікавився, наприклад з числа «журналістів» ЗМІ чи Інтернет-видань краю.
          Натомість, дані стосовно пожежно-рятувальних підрозділів з метою забезпечення місцевої пожежної охорони (ПРП МПО), яка й запитувалась – надзвичайники так й не надали, пославшись на те, що це є… «інформацією з обмеженим доступом». Більше того, «відомості щодо штатів, штатної чисельності, фактичної укомплектованості у цілому до окремого підрозділу органів та підрозділів Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту на воєнний час» – відносяться, як написали СНСники «до інформації з обмеженим доступом» та «є службовою інформацією».
          Отже, з трьох запитуваних пунктів відповідь була дана тільки на один, що унеможливило з’ясувати хід виконання норм Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо функціонування місцевої та добровільної пожежної охорони». 

          Висновок такий – швидше за все ДСНС України та відповідні підрозділи на місцях так й не приступили до впровадженням норм вищенаведеного закону України, причиною чого, звичайно є й повномасштабна російсько-українська війна. Виходячи з цього, можна погодитись з ГУ ДСНС, щодо нерозголошення певних даних на час надзвичайного стану в Україні. Шкода тільки, такий потрібний інститут, як добровільні пожежні товариства на місцях так й не створено.

            Автор запиту
            Ю.Ключівський – керівник IASEED

Запит та відповідь на нього