Запити до АТ «Прикарпаттяобленерго» та ПрАТ «Закарпаттяобленерго»
В ході підготовки Концепції доцільності, організації та реалізації будівництва й експлуатації туристично-рекреаційного комплексу «Свидовець», яка була оприлюднена у листопаді 2021 року та розлогої статті «Багатостраждальний Свидовець або через що громадськість протистоїть українському бізнесу», яка побачила світ у грудні 2021 року, була потреба звернутись до вищевказаних постачальника електроенергії.
Так, запит до АТ «Прикарпаттяобленерго» мав за «мету» з’ясувати реальну потребу в електроенергії вже діючого туристичного комплексу «Буковель» що на Івано-Франківщині. Другий запит, на адресу ПрАТ «Закарпаттяобленерго», був покликаний відповісти на питання, яка реальна ситуація сьогодні по Ясінянській територіальній громаді та якою «ціною» буде збільшено потужність електропостачання для реалізації туристичного комплексу «Свидовець». Одним словом, мета запитів – з’ясувати реальний стан та об’єми споживання електроенергії в обох регіонах а також – спробувати проаналізувати та спрогнозувати потреби в електропостачанні для лижного мега-курорту «Свидовець».
Через це у запитах до вже згадуваних обленерго нас цікавили: потужність всіх діючих ліній електропередач (кВ), включаючи кабельні (за наявності) до с. Поляниця (Поляницька сільська громада), Надвірнянського району, Івано-Франківської області та Ясінянської територіальної громади, Рахівського району, Закарпатської області, кількість використаної/придбаної електроенергії всіма споживачами (фізичними та юридичними особами, незалежно від форм власності) на обох територіях, тарифи вартості електроенергії (передачі та розподілу) для споживачів в обох громадах а також – стан оплати/заборгованість (в 2021 році, за 9 місяців), в грн/МВт-год й так далі.
З розлогих відповідей на запити, ми до жалю нічого корисного для себе так й не отримали. Так, відповідь прикарпатців, наприклад, «щодо кількості використаної/придбаної електроенергії всіма споживачами (фізичними та юридичними особами, незалежно від форм власності) Поляницької сільської громади, то АТ «Прикарпаттяобленерго» не володіє даною інформацією в розрізі Поляницької сільської громади, а тільки Івано-Франківської області».
З відповіді ж на запит, від закарпатців, ми дізнались, що виявляється – вартість електроенергії регулює «Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) відповідно до затверджених нею нормативних актів», хоч про це ми не питали – взагалі. В цілому ж, у запиті ПрАТ «Закарпаттяобленерго» нам фактично відмовило, перерахувавши для цього чи не всі статті Закону України «Про доступ до публічної інформації».
Отже, нічого з того що запитували, ми у підсумку – не отримали.
Висновки:
- Склалось дивне враження, що ані АТ «Прикарпаттяобленерго» ані ПрАТ «Закарпаттяобленерго» – не володіють реальною ситуацію, в частині інформації про конкретний населений пункт/регіон, якому постачають електроенергію.
- Не виключено, що поточна інформація, аналіз ринку та аналітична ситуація – не найсильніші сторони у вищевказаних обленерго, якщо мова, взагалі – не стосується всього енергоринку України..
- Не можна виключати й умисне ігнорування подібних запитів, з метою приховати та/чи не поділитись інформацією, щодо поточної ситуації на ринку електроенергії в тому чи іншому регіоні чи області, що є негативним явищем та може мати погані наслідки для інвестиційного клімату країни, в цілому.
Автор запитів
Ю.Ключівський – керівник IASEED