Організація бізнес-візиту та перемовин в Міністерстві охорони здоров'я України для чеської компанії Chirana X-RAY, a.s.

          Ще в кінці 2003 року до нас звернулись власники чеського акціонерного товариства CHIRANA a.s., з проханням та пропозиціями: вивчити можливості поставок в Україну рентгенівського обладнання, яке вироблялось в Чеській республіці компаніями Chirana та допомогти “дістатися” на український ринок. Тоді мова йшла про:
          – рентгенівські випромінювачі, в т.ч. й рентгенівські трубки;
          – рентгенівські генератори;
          – рентгенівське периферійне обладнання (штативи); 
          – запасні частини та обслуговування (сервіс) обладнання.
          Справа в тому, що торгова марка Chirana була добре відома в країнах Ради економічної взаємодопомоги (РЕВ) поставками рентгенівського обладнання і матеріалів, чи не у всі, тодішні країни соцтабору, включаючи й до СРСР. Нашому поколінню добре відомі рентгенівські автобуси чеського виробництва, які були обладнані приладами від Chirana та в яких пацієнтам, профілактично, робили флюорографію, практично на кожному виробничому підприємстві, в учбовому закладі, на будівництві й так далі.
          Історія Chirana бере свій початок з 1922 року, коли компанія Meta, яка була заснована інженером Мирославом Вінопалом, виготовила перші два рентгенівські апарати в Чехословаччині, в празькому районі – Модржани. Підприємство довело свою життєздатність навіть під час Другої світової війни і в 1948 році було включено до складу національного підприємства Závody lebenéměné mechanyky. А в 1950 році народне підприємство було перейменовано на Chirana. Ця назва була збережена, незважаючи на те, що юридична форма компанії змінювалася протягом багатьох років. У 1989 році було засновано державне підприємство Chirana Praha – Modřany, а в 1992 році – акціонерне товариство Chirana Praha a.s. Початкова компанія була перетворена в свою нинішню форму – акціонерне товариство Chirana X-RAY, as. З серпня 2006 р. , активи, пов’язані з виробництвом медичної та переважно рентгенівської техніки, продані новоствореній компанії CHIRANA GROUP, a.s.
          До 1992 року Chirana поставляла, тільки в Радянський Союз біля 1500 рентген-установок, щорічно. Крім того, корпоратизована CHIRANA a.s., з початку 2000 років власнила, одночасно: Сертифікат системи якості ČSN ISO 9001 та ČSN EN 46 001, а також Сертифікати відповідності Мінздраву та ГОСТУ Російської Федерації, які визнавались й в Україні. При цьому, чи не вся продукція відповідала світовим, діючим стандартам а навчання та сертифікацію спеціалістів для монтажу, гарантійного та післягарантійного сервісу забезпечувала сама Chirana. 
          Однак, до нас звернулась саме остравська Chirana X-RAY, a.s., для якої ми й працювали в Україні. Остання виникла 31 січня 2001 року під назвою SENAP TRADE, s.r.o. але з 11 листопада 2002 року була перейменована на Chirana X-RAY, s.r.o., з 1 квітня 2003 року стала акціонерним товариством – Chirana X-RAY, a.s., а “закінчила” (була ліквідована) як Douglas capital, a.s., 31 жовтня 2011 року. Правда, це дещо інша історія.
          Рухаючись в руслі виконання статутної діяльності Українсько-чеської інформаційно-аналітичної служби (UCIAS) та вивчивши ситуацію з рентгенівським обладнанням цієї компанії в Україні, в квітні 2005 року ми листом звернулись Міністерства охорони здоровя України, в якому запропонували співпрацю з чеської компанією, в частині комплектації обладнання з метою рутинної скіографії, що уможливлює виготовлення фотографій та рутинної скіаскопії, що дозволяє перегляд рентгенівського зображення за допомогою телевізійної системи, включаючи цифрову обробку ТВ зображення.
          Нашим мотивом були нагальні потреби в капітальному ремонті ще діючих на той час, в Україні рентген-установок та придбання нових, особливо з урахуванням вартості рентгенівського обладнання фірми Chirana, яка на той час була значно нижчою від цілого ряду західних фірм, які почали виходити на ринки СНД, що пропонували аналогічне. Тому, в листі ми пропонували тодішньому Міністру охорони здоров’я України Поліщуку М.Є. призначити зустріч в Києві, з представниками фірми CHIRANA a.s.
          Візит до України був нами організований в доволі стислі терміни і вже у травні 2004 року, чеські бізнесмени мали низку зустрічей в МОЗ України та провели переговори, за результатами яких сторони підписали Меморандум “Про взаємовідносини та співробітництво між Міністерством охорони здоров’я України та Фімою Chirana a.s. (Чеська Республіка) по придбанню та реалізації поставок рентгенодіагностичного обладнання на Україну”.
          Однак, роботи виявилось багато, позаяк Chirana не мала сертифікації на своє обладнання в Україні, та, відповідно, не мала й Свідоцтва про державну реєстрацію обладнання в Україні. Тим не менше, Chirana була готова таку сертифікацію здійснити а для практичної реалізації домовленого, з боку МОЗ України, було призначено представника в особі Державного українського об’єднання “ПОЛІТЕХМЕД”. З останнім й почалась реалізація домовленого, а саме:
          – модернізацію діючих на Україні рентгенівських апаратів; 
          – поставки на Україну стаціонарних рентгенівських апаратів (на три робочі місця); 
          – створення на Україні бази гарантійного та післягарантійного обслуговування і так далі.
          Вже у червні 2005 року, ми звернулись листом до вищеназваного об’єднання, до  якого додали:
          – коротку історію фірми Chirana a.s.; 
          – технічне описання та характеристику обладнання, виробництва фірми Chirana a.s.; 
          – описання системи цифрової обробки зображення DRS MATRIX;
          – сертифікати відповідності; 
          – гігієнічну характеристику продукції;
          – реєстраційне посвідчення МЗ РФ та додатки до нього;
          – сертифікати на власну продукцію відповідно до її типів. 
          Однак, складна сертифікація медичного обладнання в Україні, бюрократичні перепони та відповідно – значний об’єм робіт, який вимагав певних зусиль, насамперед від Chirana, фактично – “надломили” компанію, стосовно інвестиційних намірів до України. До цього додались й менеджерсько-власницькі перипетії всередині Chirana, що призвело до занепаду а з часом – й до зникнення компанії з рентгенівського ринку, якій не вдалось зберегти команду фахівців, колишніх клієнтів й скласти конкуренцію відомим та більшим на той час, західним компаніям.
          Процес виникнення, змін/перетворень а також – ліквідацію компаній в Чеській Республіці,  можна доволі просто прослідкувати через низку державних та комерційних реєстрів. Стосовно празької Chirana, яка виникла ще 22 квітня 1992 року, то її останньою назвою та статусом була Chirana Praha a.s., яка була ліквідована 5 листопада 2022 року. Однак, це вже геть інша історія.

          Підготував,
          Ю. Ключівський – керівник UCIAS
          Прага-Київ, 2004-2005 роки

Сертифікати Chirana X-RAY, a.s. від Інституту електротехнічних випробувань (Elektrotechnický zkušební ústav)

Листи та окремі документи стосовно взаємин Chirana - UCIAS