Консультування та організація роботи новоствореної чеської компанії UKRMONOLIT s.r.o. за участі української будівельної фірми
В кінці 2002 року до нашої празької структури UCIAS, яка діяла з 2001 року в рамках Gazda Group – звернулись замовники з України та їх представник в Чеській Республіці – Ukrmonolit s.r.o. на предмет проведення маркетингових робіт та консультаційно-інформаційного обслуговування, договір про що й було підписано в грудні того ж року.
Відповідно до умов договору UCIAS зобов’язувалась дослідити та підготувати маркетингове дослідження на тему “Будівельний бізнес у Чеській Республіці”, загальним обсягом до 50 сторінок та здійснити низку інших заходів та робіт, які б уможливили, фактично вихід українських інвесторів на чеський ринок. Тобто, наша команда, в якості проект-менеджера, фактично – взялась вивести новостворену компанію на будівельний ринок та забезпечити її не тільки статистичними даними і аналітичними дослідженнями але й, наприклад, зареєструвати хостинг та домен а також – створити веб-сторінку компанії.
В ході виконання замовлення, дізнались, що саме представники, на той час державного, проектно-будівельного концерну “Укрмонолітспецбуд” з Києва й стали співвласниками уже згадуваної чеської компанії Ukrmonolit s.r.o. Пригадую, як в ході зустрічей з нами, українські “інвестори” – ділились планами-мріями про “швидкі” доходи, які запросто “заробити” в Чехії, якщо рекрутувати “на роботу” українців та поставляти з України, дешеві на той час – будівельні матеріали. Правда, для реалізації таких задумів, була необхідність не тільки добре вивчити будівельний ринок в Чеській Республіці але й ознайомитись із податковою системою, сертифікацією будівельних матеріалів, ліцензуванням тих чи інших будівельно-монтажних робіт, нормами й правилами захисту найманих працівників й так далі.
Однак, навіть незважаючи на офіційну презентацію та повідомлення ČTK (чеського інформаційного агентства), виявилось, що механічно перенести “бізнес” а – головне українські “принципи” роботи, на чеський ринок – навряд-чи вийде. Ба більше, спроби отримати більш-менш великі об’ми замовлень неможливо, позаяк за умовами тендерів, останні – завжди залежать від об’ємів вже виконаних будівельних робіт, що для новоствореної компанії було проблематичним. Крім того, забудовник повинен орієнтуватись не тільки на будівельному ринку але й, наприклад, у сфері логістики та експедиції тих же будівельних матеріалів, які українські партнери мали намір завозити з України, для чого нами було підготовлено й “Перечень некоторых экспедиторских фирм Чешской Республики и основные стоимостные параметры их услуг”.
Тим не менше, таки вдалось домовитись з одним із найбільших, тогочасних будівельних підрядників в Чехії – шведською компанією Skanska, менеджери якої погодились дати певний, найбільш трудомісткий і найменш грошовитий об’єм… земляних робіт – українським партнерам, з прицілом на подальшу співпрацю. Підтвердженням цьому – лист компанії Skanska на адресу українських партнерів.
Пригадую, як в ході перемовин (які синхронно перекладали), майбутні партнери Skanska, запитали: “якою мовою бажаєте отримати проектно-технічну та іншу документацію: чеською, англійською чи німецькою”, на що українці відповіли – “російською”! На другий день, як і було домовлено між сторонами, чеські партнери, з метою з’ясувати за які кошти та за скільки часу українці готові виконати ті самі “земляні роботи” привезли в офіс кілька десятків кілограмів креслень та документів, англійською! Останні, українські “інвестори”, навіть не взяли з собою до Києва а через 2 тижні, як і домовились сторони – нічого конкретного сказати не змогли: ні нам, ні партнерам зі Skanska. Тобто, по-крайній мірі цей “проект”, свідками якого ми були – не вийшов. Судячи ж по тому, що Ukrmonolit s.r.o., який розпочав діяльність 15 травня 2002 року, проіснував трохи більше, як 5 років, до 19 лютого 2008 року – заробити мільйони на чеському ринку, українській компанії та її представникам – не вдалось.
Тим не менше, реалізований, з боку UCIAS, проект – був прекрасною школою та, фактично – поклав початок активній діяльності в Чеській Республіці.