Історія цього запиту – банальне бажання дізнатись: чи дійсно була надана допомога та на яку суму коштів у «переобладнанні системи ППО навколо Києва», з боку компанії Roshen, про що ще з травня 2018 року трубили всі ЗМІ, які були пов’язані з тодішнім Президентом П. Порошенко. Було дивним, що крім заяв кількох тодішніх політиків та чиновників найближчого оточення останнього, ніхто з українських «журналістів» так й не поцікавився реальним станом справ, тиражуючи, фактично заяву тодішнього очільника Міністерства оборони України С. Полторака, що: «Була допомога від компанії Roshen на переобладнання, ремонт комплексів протиповітряної оборони». Саме цей «факт», пізніше використовувався й понині є «актуальним», практично у всіх піар-акціях які організовувались «командою п’ятого», незважаючи на те, що реальних фактів, так ніхто й ніколи – не оприлюднював.
Отже, для початку, у червні 2022 року – підготував Запит на отримання публічної інформації, який адресував Міністерству оборони України, в якому «розпитував» військове відомство: «Чи мало місце надання допомоги в переобладнанні та ремонті комплексів протиповітряної оборони навколо Києва», а саме: з боку громадянина України – Порошенко П.О., зі сторони – Корпорації «РОШЕН» (чи «ROSHEN») або з боку конкретних підприємств, як в Україні так і за її межами.
У цьому ж Запиті спитав Міноборони: на яку загальну суму чи на її еквівалент (якщо мала місце: натуральна, матеріальна допомога) – була надана така «допомога» та коли, конкретно була надана/надавалась така «допомога» а також – хто, конкретно (Міноборони, ЗСУ, ВПС ЗСУ, ПСУ ПК «Центр» тощо) були отримувачами такої «допомоги».
Незважаючи на військовий стан, вже 21 липня 2022 року мною була отримана офіційна відповідь Міноборони України, з якої – дістав відповіді на всі свої запитання, про що нижче.
Натомість, щоб переконатись у коректній відповіді Міноборони та залишатись об’єктивним й до іншої сторони, у серпні 2022 року, було подано аналогічний Запит до Корпорації «РОШЕН» (чи «ROSHEN») а пізніше, безпосередньо й до лідера партії «Європейська солідарність». Однак, ні одна зі спроб отримати відповіді на Запит, навіть коли останній «передавали», безпосередньо активні члени ПЄС – результату не дали а відповіді так й не було отримано.
Отже, з відповіді Міноборони України стало ясно, що «протягом 2014-2022 років Корпорацією «Рошен» надано допомогу… на суму близько 25,5 млн. грн.». Тобто, за майже 9 років, рошенівці дійсно доклались до «зміцнення протиповітряної оборони Києва», хоч про що, конкретно йшла мова – невідомо, адже навряд-чи можна спорудити, бодай паркан навколо любої військової частини, за такі кошти.
Особливо цікавими видаються цінові параметри-порівняння, які мають відношення до «захисту неба» України. Так, відома українська система радіотехнічної розвідки «Кольчуга», вартістю $24 млн (станом на 2011 рік) в 2019 році була продана Ізраїлю за ціною… в $6,1 млн. (це «може бути пов’язано з необхідністю закрити якусь прогалину в обороні в найкоротші строки і по найнижчій ціні», як заявили українці – які «в курсі»). Раніше, у березні 2018 року, між «донькою» Укроборонпрому – «Укрспецекспортом» та ізраїльською компанією Airsom Ltd. було укладено Договір про «постачання Ізраїлю мобільної станції радіотехнічної розвідки «Кольчуга-М» з дальністю виявлення повітряних цілей – 800 кілометрів» (американська AWACS – 600 км, а російська Vega і чеська Vera – 400 км)! Ще раніше, 25 вересня 2002 року, за даними генпрокуратури – Україна в 2000 році продала (за посередництвом ізраїльської фірми LR Avioniks Technologies LTD) для потреб міністерства оборони Ефіопії три системи «Кольчуга». За даними виробника ракетних комплексів заводу «Топаз» (Донецьк – зараз під окупацією), наразі вони знаходяться на території цієї африканської країни і до третіх рук не передавалися.
Висновків – кілька:
1. До жалю «мудрий нарід» та його «четверта влада», практично не цікавляться фактами і конкретними діями політиків та чиновників країни, задовольняючись їх політичними заявами та повідомленнями українських ЗМІ.
2. Політики України, які незважаючи на заборону «робити бізнес» під час каденції на посадах – ігнорують не тільки цю заборону але й запити співгромадян щодо свого підприємництва.
3. «Дякуючи» саме цьому запиту, Україна та її громадяни можуть, накінець, дізнатись про розмір внеску найвідомішого концерну країни щодо «зміцнення протиповітряної оборони Києва», що здійснювалась на протязі майже 10 років та про що й нині розповідають прибічники «п’ятого» так й не уточнюючи: що, конкретно було «зміцнено» з українського ППО, куди поділись українські «Кольчуги», де виручені кошти за продаж останніх за «смішними» цінами…
Автор запитів
Ю.Ключівський – керівник IASEED