Запит до міністерства закордонних справ України

Запит до Міністерства закордонних справ України

          Чисельні натяки офіційних осіб України, особливо – на майданчиках міжнародних інституцій, таких як ООН, ОБСЄ та інших стосовно нелегітимності статусу російської федерації, яка займає місце СРСР, наприклад, в Раді Безпеки ООН – спонукали до заглиблення в тему правовідносин: “держава-попередник”, “держава-наступник”, “нова незалежна держава” й “третя держава”, які й регламентуються низкою міжнародних Конвенцій. 
          Отже, й Запит до МЗС України стосувався саме стану розірвання всіх міжнародно-правових взаємин із державою-агресором – росією та її сателітами, взагалі й системних кроків, які повинна зробити/робить Україна щоб нівелювати статус росії – постійного члена Радбезу Організації об’єднаних націй – зокрема. Таку формулу “пошуку істини” було обрано ще й тому, що в українських ЗМІ юридично обґрунтованих “пояснень” – чому та на підставі чого відбулась банальна зміна табличок в тому ж Радбезі ООН, з “СРСР” на “РФ”, надзвичайно мало. І це вже не кажучи про подібні питання, стосовно юридично-правового стану розірвання взаємин з росією, які зовсім мало досліджені як й оприлюднені українськими засобами масової інформації. 
          Конкретних питання у Запиті – три але головним із них було: “Чи діє по відношенні до України та чи продовжує керуватись Україна пунктами… Рішення Ради Глав Держав Співдружності Незалежних Держав”. Мова йде про так звану Алма-Атинську декларацію, яка була прийнята на засіданні глав держав СНД 21 грудня 1991 року, яке проходило в Алма-Аті, за участі тодішнього Президента України – Кравчука Л.М., а саме – цитую: 
          “1. Держави Співдружності підтримують Росію в тому, щоб вона продовжила членство СРСР в ООН, включаючи постійне членство в Раді Безпеки та інших міжнародних організаціях.
          2. Республіка Білорусь, РСФСР, Україна здійснюватимуть підтримку інших держав Співдружності у вирішенні питань їх повноправного членства в ООН та інших міжнародних організаціях”?
          З відповіді МЗС України, стало ясно, що тільки 3 вересня 2024 року, тобто на 11 рік війни з росією, “народилось”, Розпорядження Кабінету Міністрів України № 830-р “Про подання до Верховної Ради України проєкту Закону України “Про припинення дії, вихід та денонсацію міжнародних договорів України, укладених Урядом України з урядами Російської Федерації, Республіки Білорусь та в рамках Співдружності Незалежних Держав” а зазначений проєкт Закону, на третій рік кривавої війни – внесено на розгляд до Верховної Ради України під реєстраційним № 0290 від 04.09.2024!
          Найсумніше ж те, що Рішення Ради глав держав Співдружності Незалежних Держав (відбулось 21.12.1991 в м. Алмати), яким “Держави  Співдружності підтримують Росію в тому, щоб вона продовжила членство СРСР в ООН, включаючи постійне членство в Раді Безпеки та інших міжнародних організаціях”, й по-сьогодні – чинне!
          Більше того, навіть відкликати, фактично – підпис України під вищевказаним Рішенням глав держав СНД, через Указ Президента України, яким МЗС України пропонує скористатись главі держави, листом МЗС № 610/11-612/1-117622 від 30.08.2024 – не вдалось, позаяк “у зв’язку зі змінами у персональному складі Уряду України, зазначений проєкт проходить міжвідомче перепогодження”…

          Кілька висновків:
          1. Очевидно, що Постанова ВРУ “Про Заяву Верховної Ради України щодо визнання російського режиму терористичним, нелегітимності перебування російської федерації в Організації Об’єднаних Націй і її реформування, відповідальності членів російських політичних партій, що підтримують агресію”, яка була прийнята ще в грудні 2022 року, для вирішення питання членства росії в РБ ООН – замало.
          2. Як й недостатньо “Заяви МЗС України щодо нелегітимності перебування Російської Федерації в Раді Безпеки ООН та Організації Об’єднаних Націй у цілому”, яка була оприлюднена на сайті МЗС України 26 грудня 2022 року.   
          3. Насамперед, Україні на часі таки відкликати свою згоду під вищенаведеним Рішенням  ради Глав СНД і відкрито заявити, що вона не вважає росію повноправним членом ООН, оскільки перебування останньої в цій організації –  не містить жодних правових підстав та порушує Статут ООН а також становить загрозу міжнародному миру та безпеці.
          Однак, це вже дещо інша тема… 

          Запит готував, 
          Ю.Ключівський – керівник IASEED 

Запит та відповідь на нього