Концепція підготовки пропозицій, законодавчо-нормативна та матеріально-соціальна бази, які наявні в Україні з метою організації переїзду та працевлаштування білоруських фахівців IT сфери в Закарпатській області

  • Автор запису:
  • Категорія запису:Концепції

Концепція підготовки пропозицій, законодавчо-нормативна та матеріально-соціальна бази, які наявні в Україні з метою організації переїзду та працевлаштування білоруських фахівців IT сфери в Закарпатській області

          Сучасна ІТ індустрія в Україні займає особливо важливе значення. Так, лише за офіційними даними Держстату, у 2019 році українські компанії експортували за кордон ІТ послуг на загальну суму $2,43 млрд. У порівнянні з 2018 роком, у 2019 – обсяг експорту українських комп’ютерних послуг зріс на 15% та станом на квітень 2020 року складає 16% експорту всіх послуг з України. При цьому, за інформацією Асоціації «ІТ України», обсяг сплачених до Державного бюджету України податків тільки за перші 6 місяців 2019 року, у порівнянні з аналогічним періодом 2018 року, зріс на 28,9%, до 6,1 млрд. грн, а надходження платежів ЄСВ на 31,4% до 1,89 млрд. грн, відповідно. 
          У межах встановленої квоти українські ІТ компанії отримають можливість працевлаштувати додатково 5000 висококваліфікованих ІТ спеціалістів на майже постійній основі. Залучені в межах квоти працівники отримають посвідку на постійне проживання, що значно спрощує життя таких іноземних працівників в Україні.
          Саме, з метою організації переїзду та працевлаштування білоруських фахівців IT сфери, наприклад, в Закарпаття й було підготовлено цю Концепцію. 

Анонси додатків до Концепції

Загальний економічний ефект від діяльності ІТ-сфери у Львові у 2018 році становив $1,051 млрд, з яких прямий економічний ефект - $639 млн, непрямий (вплив ІТ на суміжні галузі економіки) - $411 млн. Динаміка приросту прямого економічного ефекту з 2016 року становить 37%, непрямого - 43%. При цьому, частка ІТ-галузі у ВРП Львова у 2018 році становила 20%. Оборот галузі становив від $658 млн до $718 млн.
Додаток № 1
Економічний ефект від ІТ індустрії Львова
Осередком закарпатського IT бізнесу є Ужгород. Тут готують фахівців на 3 факультетах УжНУ, конкретно, на факультеті інформаційних технологій, на інженерно-технічному факультеті й на математичному факультеті. Тут діють й ІТ школи, найбільші з яких: GURU IT School (PHP, WordPress, JavaScript, iOS, Android, Unity 3D, UX/UI, QA, робототехніка) та Uzhhorod QA School (QA, Automation QA).
Додаток № 2
Стан закарпатського ІТ бізнесу
Так, тільки одна білоруська компанія ЕPAM займається розробкою цифрових продуктів і платформ, складних дизайн-і програмних рішень, яка працевлаштовує більше 10 000 фахівців. У 2018 році компанія перевезла 180 чоловік в Білорусь. Клієнти - компанії зі списку Fortune Global 2000.
Додаток № 3
Топ IT-компаній Білорусі
За ініціативою Міністерство цифрової трансформації України, ПДФО для співробітників ІТ-компаній буде скасовано, вводиться податок з виручки (3-7%, з поступовим підвищенням протягом 5 років). Водночас військовий збір становитиме 1,5%, ЄСВ - 22% та сплачуватиметься з двох МЗП.
Додаток № 4
Оподаткування IT компаній

Практичні кроки релокації IT фахівців

Насамперед для іноземців, які погодились на релокацію варто підготувати коротку довідку щодо наявної законодавчо-нормативної бази по оподаткуванню IT компаній в Україні та ті зміни, які вже запропоновано й ось-ось буде внесено, Крім того, місцевим/муніципальним органам влади доцільно підготувати й власні податкові та інші пільги, які матимуть на меті заохотити переїзд іноземців саме до Закарпаття.

послуги, які може надати бізнес краю

Білоруським фахівцям IT сфери, яких може зацікавити переїзд в Закарпаття доцільно запропонувати й інші, додаткові послуги, а саме: швидку релокацію, рекрутинг, катерінг, аутсорсинг, аутстаффінг, юридичний супровід тощо. Саме природно-кліматичне розташування останнього має всі шанси стати чи не Меккою для IT-індустрії всієї країни.

бізнесові й іміджеві ефекти від реалізації

Насамперед, вигоди будуть економічними. З другого боку працевлаштування саме у цій сфері значно покращує якість занятого населення. Очевидно, що сучасна IT галузь в краї, може запросто скласти конкуренцію, наприклад, туристичній сфері. Поява в області значної кількості вмотивованих та гідно оплачуваних працівників покращить й соціальну сферу та «підніме» імідж професії IT спеціаліста серед студентів.

Видання, які оприлюднили Концепцію