Українсько-чеський форум 2002 року

  • Автор запису:
  • Категорія запису:Конференції

Пройшло майже 20 років від дня презентації спеціальної економічної зони «Закарпаття», яка відбулась у форматі українсько-чеського економічного форуму та пройшла 5 листопада 2002 року в м. Празі, в Чеській Республіці.

          В Україні, в 2002-2004 роки було створено більше десятка вільних економічних зон, як-то: «Крим», «Азов», «Закарпаття», «Інтерпорт Ковель», «Порто-франко», «Миколаїв» та інші.
          Серед них була й спеціальна економічна зона «Закарпаття», яка діяла у відповідності до Закону України «Про спеціальну економічну зону “Закарпаття”». Крім того, в краї діяв й Закон України «Про спеціальний режим інвестиційної діяльності у Закарпатській області».
       
Однак, в той час коли створювалися ВЕЗ, бізнес отримував, як вважалось – забагато пільг. Й коли стало зрозуміло, що ВЕЗ не виправдовують очікувань своїх творців, то їх було скасовано. Українським платникам податків вільні економічні зони коштували близько 1% ВВП на рік. Крім того, ВЕС викривлювали ринки. Тому з 2005 року всі пільгові митні та податкові режими на всіх територіях ВЕЗ були скасовані.
          Відомо також, що із 6-ти вільних економічних зон, які діяли в країні (станом на 2005 рік), на Закарпатті була найвища точка росту економіки! Натомість й сьогодні, за словами чиновників краю, область готова надавати свої території та людський ресурс інвесторам для того, щоб працювати як виробничий ланцюжок для великого європейського ринку. Однак, спроби відновити досвід вільної економічної зони, який був в Закарпатті в 2002-2004 роках – не вдались.
          «Натомість, загальна ідея створення СЕЗ в Україні, як точок економічного зростання, на противагу ефективному світовому досвіду та результатам їхньої діяльності в інших країнах, до моменту ліквідації пільг була занадто заполітизована та неприйнятна для уряду, що врешті-решт призвело до їх втрати як ефективного інструменту залучення інвестицій та регіонального розвитку. Незважаючи на те що прецеденти зловживань було зафіксовано тільки в одній СЕЗ в одному регіоні України, проводилася серйозна інформаційна кампанія щодо дискредитації всіх СЕЗ і територій пріоритетного розвитку, наводилися аргументи, за якими такі зони нібито функціонують виключно на догоду молодому українському олігархату та «наближених» до попередньої влади осіб, ставши майданчиками для легалізації капіталів та ухиляння від сплати податків. Управлінське рішення тодішньої влади щодо скасування 2005 р. пільг для суб’єктів СЕЗ призвело до втрати конкурентоспроможності цих територій. Воно базувалося не на економічних висновках чи юридичному аналізі, а на політичних настроях та інтересах окремих владних груп, які прагнули зміцнити свої позиції на політичній арені»,- як про це пише В.А. Панов.
          І ось, 5 листопада 2002 року, в столиці Чеської Республіки, з ініціативи Посольства України та чеської компанії Česká východní a.s. – відбулась презентації СЕЗ «Закарпаття», яка пройшла у форматі українсько-чеського одноденного економічного форуму на який було запрошено й представників Gazda Group. Крім того, Посольство України в Чеській Республіці, для учасників Українсько-чеського економічного форуму: керівників СЕЗ «Закарпаття» та банкірів краю  – організувало офіційний прийом.
          Нижченаведені матеріали цього зібрання, будуть цікавими не тільки його учасникам але й можуть стати у пригоді тим, кого цікавить історія становлення, саме підприємництва в Закарпатті.

Офіційний прийом закарпатської делегації: керівників СЕЗ «Закарпаття» та банкірів краю в Посольстві України в Чеській Республіці, в ході Українсько-чеського економічного форуму, що пройшов 5 листопада 2002 року в м. Празі, в Чеській Республіці