...виходячи із загальнополітичного курсу України щодо інтеграції до європейських інституцій та з урахуванням позитивних факторів розвитку загально європейських інтеграційних процесів у сфері: освіти, культури, спорту тощо, представники міст Свалява (Україна) та Жідлоховіце (Чеська Республіка) уклали цей протокол про наступне...
Саме так починається текст Протоколу намірів, про співпрацю, який було підписано між українським містом Свалява та чеським містом Жідлоховіце, 25 червня 2006 року, до підготовки та укладення якого активно доклалась Українсько-чеська інформаційно-аналітична служба (UCIAS).
Однак, цьому акту передувала доволі довга та кропітка робота. Тим паче, що навчені досвідом попередніх “сватанок”, коли далі розмов справа не рухалась – взялись організувати все від самого початку й завершити справу саме підписанням, бодай меморандуму про майбутню співпрацю.
Насамперед, було необхідно переконати сторони в доцільності налагодження контактів. І якщо для чеських міст партнерська співпраця, особливо, з містами інших країн, в рамках Євросоюзу є доволі звичною, то українські міста тільки робили чи не перші кроки, позаяк в часи СРСР подібні контакти чітко регламентувались та були відносно рідким явищем, а співпраця міст-“побратимів” обмежувалось рамками Радянського Союзу.
Отже, спочатку звернулись до чеського міста Жідлоховіце, з керівниками якого познайомились на одній з виставок в місті Брно, з пропозицією налагодити партнерські взаємини з одним із закарпатських міст. Вже, 4 листопада 2005 року, отримали офіційного листа від керівництва міста Жідлоховіце на адресу UCIAS, й що цікаво, відразу з діловою пропозицією – презентувати місто Сваляву на туристичній виставці REGIONTOUR, яка мала відбуватись вже у січні 2006 року!
Паралельно, чеські партнери звернулись листом до Свалявської міської ради, якого ми переклали українською та вирішили до Сваляви готувати презентацію останньої на виставку та ймовірну зустріч керівників обох міст. Така спритність майбутніх партнерів із Чеської Республіки дещо заскочила свалявчан, особливо стосовно участі у міжнародній виставці, практично за місяць та з урахуванням візових обмежень, які діяли на той час. Однак, вихід було знайдено: UCIAS, самотужки – презентує Свалявщину, а остання зосередиться на майбутніх переговорах та зустрічі з метою юридично зафіксувати майбутні взаємини.
Так й сталося. Фахівці UCIAS – гідно представили місто Сваляву на Міжнародній виставці REGIONTOUR, яка проходила в Брно 13-17 січня 2006 року. Місто ж готувалось до майбутнього офіційного візиту представників Жідлоховіц на Закарпаття.
Важливо, що спеціалісти UCIAS не тільки вперше презентували українське місто на туристичній виставці в Чеській Республіці але й за її результатами – підготували певні пропозиції для міста Сваляви, які оформили у Графік першочергових заходів по порідненню українського міста Свалява (Закарпатська область) із чеським містом Жідлоховіце (Йігоморавський край) та надіслали свалявчанам.
На початку червня 2006 року свалявчан було поінформовано, що чеська делегація , в складі 4-5 чоловік, на чолі з мером міста, готова відвідати Сваляву з дводенним візитом, в період з 22 по 25 червня. До цього візиту, зі свого боку UCIAS підготувала проект Протоколу намірів про співпрацю, який і було підписано, фактично – без змін.
Сам візит до Сваляви, для чеських колег не обмежився тільки офіційною частиною: зустрічі, перемовин та підписанням документів але й відвіданням Колочави, православної церкви та й без… корчми не обійшлось, що й зафіксовали наші фотоапарати.
Позитивно, що співпраця між містами продовжується й по-сьогоді. При цьому за роки, що минули від вже далекого 2006 року, зроблено чимало. Так, за сприяння чеських колег, на честь святкуваннях 775-річчя першого історичної згадки про Сваляву, перед школою №1 міста було відкрито бронзовий бюст Т.Г. Масарика та відновлено чеський напис на школі, яка була побудована ще за часів першої Чехословацької Республіки, до складу якої входила тоді й Підкарпатська Русь – сьогоднішнє Закарпаття. Ці та інші акції партнерської співпраці було оприлюднено на сторінках місцевого видання міста Жідлоховіце – Zpravodaj №11, 2011 року.
Отже, коли ми говоримо, що прагнемо до Європи, такого роду кроки, як видається – є найкращою демонстрацією з боку України та її громадян до таких. Тим паче, що для закарпатців, подібного роду співпраця це, фактично повернення до своєї історичної, європейської ідентичності. Віримо, що оприлюднення більше як 15 річної давності інформації, про вже історичні події минулого краю, до яких вдалось докластися – зацікавлять чимало краян, а – особливо свалявчан…
Підготував Ю.Ключівський, Прага – Свалява – Жідлоховіце, червень 2006 рік
P.S. Подяка*:
– автору Ivan Vischak за відео Свалява (2018) та
– автору Ladislava Rygla за фільм Židlochovice
* відео можна подивитись натиснувши й на прапор міста