Конференція, 27-29 жовтня 2010 року

  • Автор запису:
  • Категорія запису:Конференції

Міжнародна науково-практична конференція «Європейський форум з транскордонного співробітництва для розширеної Європи»

          Вказана Міжнародна науково-практична конференція, яка пройшла в Ужгороді та в словацькому місті Кошице, 27-29 жовтня 2010 року, була таким першим форумом транскордонного співробітництва, який щорічно проводиться у розширеній Європі за підтримки низки спеціалізованих організацій, які співпрацюють у рамках загальної європейської мережі «Прикордонні діалоги».
          Так, організаторами цього заходу виступили: Інститут стабільності та розвитку (Прага, Чехія), Інститут транскордонного співробітництва (Ужгород, Україна) та Норвезький Баренцовий секретаріат (структура МЗС Норвегії). Відомо, що другий форум пройшов у 2011році в російському Калінінграді та польському Ельблонзі, а третій, у 2012 році – у Молдові. 
          Учасники Міжнародна науково-практичної конференція «Європейський форум з транскордонного співробітництва для розширеної Європи» прийняли Декларацію, в якій підкреслили, що «транскордонне співробітництво є життєво важливим для стабільності, зростання та розвитку в Європі». Адже, поточні перешкоди щодо співробітництва Схід-Захід, що тягнеться географічно від Баренцева моря на півночі до Чорного моря на південь Росії, перешкоджають людським контактам, стримують економічний розвиток, стримують політичні відносини і створюють нові роздільні лінії у Європі.
          Більше того, учасники конференції запропонували владам зацікавлених країн всіх рівнів,  починаючи від муніципалітетів, регіонів, штатів та Європейського Союзу – сприяти взаємодії між політиками та посадовцями, науковцями, недержавними інституціями, бізнесу, а також приватним особам з обох сторін кордону – просувати транскордонні проекти, здійснювати заходи та ініціативи у сферах: інформації, культури, розвитку людського потенціалу, передачі знань й транскордонної мобільності. Активне залучення та підтримка влади в усіх країнах, розташованих уздовж східного кордону Європейського Союзу, є важливою для розвитку відносин.
          Тобто, представники громадських організацій та науково-освітніх установ, місцевих, регіональних та національних органів влади, з шістнадцяти країн, пропонують нові, спільні підходи та скоординовані зусилля у транскордонній справі. Задля цього, було запропоновано: 
          1. Розробити механізми координації інформації, які включають складний моніторинг та інструменти аналізу; індексні дослідження для соціально-економічного картування прикордонних регіонів; розширений веб-портал з потужними інструментами інформації та візуалізації та спільним Європейським банком даних проектів;
          2. 
Розробити спільні моделі програм розвитку потенціалу, які можна розробляти та які будуть застосовуватись у всіх відповідних прикордонних регіонах і залучатимуть до таких: місцевих та регіональних посадових осіб, представників громадських організацій, ЗМІ, бізнесу та громадських інституцій.
          3.
Інституціалізувати ініціативу Європейських прикордонних діалогів зі створення необхідних організаційні структури.
          4.
Сприяти підвищенню гнучкості у фінансуванні проектів: донори повинні здійснювати свої транскордонні фінансові механізми більш пристосовані до регіональної специфіки і бути відкритими для більш дрібних грантових проектів.    

          Конференція, до якої вдалось долучитись дозволила не тільки визначитись з ключовими проблеми в тодішньому транскордонному співробітництві у Європі, але й стала дійсно науково-практичною подією для Ужгорода та хорошою школою для її учасників. 

          Підготував Ю.Ключівський, 
          керівник IASEED

Фотозвіт з міжнародної конференції

Наукові публікації про Конференцію та оприлюднення в ЗМІ

article-uznu-s