Пішов в історію 2024 рік, в якому Інформаційно-аналітична служба «Східно-європейський діалог» (IASEED) продовжила публікації власних досліджень, матеріалів і статей та оприлюднила кілька аналітичних оглядів й матеріалів з кількох міжнародних, науково-практичних конференцій. При цьому, за увесь 2023 рік нами було опубліковано більше 35 інформаційних позицій, практично по всіх розділах нашого Інтернет-ресурсу. Крім статей, досліджень, аналітичних матеріалів та наукових доробок ми оприлюднювали запити, своє ставлення до визначних дат, свят та дані стосовно відвідувачів нашої веб-сторінки.
Так, вже 10 січня ми нагадали про 10-ту річницю з дати поширення Родинного Календаря 2014-2015 років, а 20 січня, в розділі Е-петиції та запити оприлюднено «Запит до Державної служби надзвичайних ситуацій», який стосувався впровадженням норм Закону України. Останнім матеріалом січня було посмертне ессе «Пам’яті Дячука Василя Васильовича» про справжнього громадянина країни, великого патріота краю та прекрасного сім’янина, який був досвідченим лікарем, активним мукачівцем та справжнім гуцулом Рахівщини, де народився.
Одним з вдалих матеріалів лютого – стала стаття «Чеська Республіка: злочинність серед іноземців – зростає але в’язниці – закривають», в якій привернуто увагу до правопорушень та злочинів з боку громадян України в цій, центральноєвропейській країні Євросоюзу. В розділі Наукові статті ми оприлюднили дослідження «Сакральність українських пам’яток в Чеській Республіці», в якій показана ретроспектива подій більше як 100-літньої давності яка подібна до нашого сьогодення: та сама битва й той самий ворог. Актуальним матеріалом лютого є стаття «Чому енергія вітру заряджає закарпатців на протести?», в якій досліджено ситуацію з вітряками, які почали монтуватись в тотально енергозалежному Закарпатті а також – наведено досвід використання вітроелектростанцій у Європі.
В березні ми нагадали нашим читачам про 15 роковини відкриття пам’ятника Т.Г. Шевченку в Празі за участі Президента України Віктора Ющенко, про що свідчать кілька світлин тих подій, які розміщено в розділі Фото та відео. Крім того, ми розповіли, що тими днями минуло 10 років з часу завершення розповсюдження «Родинного календаря 2014-2015», який було створено за результатами кількох Зустрічей (2011, 2012 років) та Експедиції (2013 року) Роду. А вже 30 березня ми щиросердечно вітали прихильників та відвідувачів нашого ресурсу зі Світлим Христовим Воскресінням.
Багатим на публікації був й квітень. Так, до 80-ї річниці з Дня народження члена нашого Великого Роду – Ключевського Юрія Андрійовича, нами було підготовлено відео про Ювіляра в молоді роки, який в статусі альпініста підкорив одну з кавказьких вершин – Ушбу. В розділі Наші публікації ми запропонували матеріал «Туристичні інформаційні центри, як основа галузі відпочинку та рекреації в країні», який залишається актуальним, практично, напередодні кожного туристичного сезону. Крім того, нами було оприлюднено дослідження «Українські біженці в Чеській Республіці: статистика, статус, допомога та захист», яке було презентовано на Міжнародній науково-практичній конференції «Закордонне українство: від дослідження історії до прогнозу розвитку», яка відбулась у Києві 26 квітня 2024 року.
У травні на нашому сайті було розміщено розділ «Танкіст із Дебрецена» в якому, дещо в саркастичному тоні але правдиво – наведено історію майже 45-річної давнини, про строкову службу в радянській армії… простого закарпатця. А в розділі Конференції та форуми ми оприлюднили матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Закордонне українство: від дослідження історії до прогнозу розвитку», на якій було презентовано статтю «Українські біженці в Чеській Республіці: статистика, статус, допомога та захист». Завершальним матеріалом квітня в розділі Група Газда стала історія Компанії G&G INVESTMENT – яка була першою інвестиційною компанією краю та яка успішно діяла на фондовому ринку Закарпатської області.
В розділі Наші публікації за червень ми запропонували до уваги матеріал «Європейські вибори та про що корисно знати українцю», в якому подали історію виборів до Європейського парламенту та причини через які українцям, буде неможливо обиратись до цієї інституції об’єднаної Європи. Крім того, ми запропонували матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Замки, палаци та фортеці в Чеській Республіці: історія, законодавство, статус, категоризація, опіка-захист, фінансування». А завершували публікації новим розділом нашого веб-сайту «Бізнес як він є» в окремих розділах якого, поділились реальними історіями цивілізованого бізнесу, свідками чого були та які можуть викликати подив чи не в кожного українця, який питатиме: «А так можна було»?
В розділі Конференції та форуми за липень, було оприлюднено матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Закордонне українство: від дослідження історії до прогнозу розвитку», яка відбулась у Києві, в квітні 2024 року. Тоді ж ми підготували матеріал «Вибори до Європарламенту в Чеській Республіці: хто виграв чи через що програв?», стосовно перебігу та результатів голосування по виборах євродепутатів від цієї Центральноєвропейської країни. А в розділі Група Газда було оприлюднено історію Компанії «Фінексперт-Закарпаття», яка стала однією з перших в Закарпатській області, що почала надавати послуги з експертної оцінки майна, яка була зареєстрована в лютому 1996 року.
В серпні, в розділі Е-петиції та запити оприлюднено «Запити до міністерств закордонних справ: України та Угорщини», з метою з’ясувати: чи дійсно був “список 11 вимог Угорщини до України” про який не так давно писали ЗМІ України й низка іноземних ЗМІ, включаючи й угорські. Крім того, в розділі Аналітика та огляди ми запропонували матеріал «Обов’язкове медичне страхування та стимули для застрахованого з Фонду профілактики», в якому про моделі страхової медицини й досвід Чеської республіки стосовно організації системи охорони здоров’я та ролі страхових компаній. Й, насамкінець, розділ Наші публікації поповнився матеріалом «Рецидиви непублічної дипломатії або ще раз про список 11 вимог Угорщини до України», який побудовано на запитах до МЗС України та до МЗСТ Угорщини й офіційних відповідях, які підтверджують практики непублічної дипломатії у Європі, в ХХІ сторіччі.
У вересні, в розділі Група Газда нами було запропоновано історію виникнення та діяльності Незалежного реєстратора «Вест-Трансферт», який було зареєстровано з метою ведення реєстрів акціонерів всіх тих ВАТ, які з’явились в Закарпатті, в процесі «великої приватизації». В розділі Наші публікації було оприлюднено матеріал «Вигідність медичного страхування або бонуси для застрахованого з Фонду профілактики», в якому на прикладі Чеської Республіки – розкрито стимули для громадян, щодо обов’язкового медичного страхування. Крім того, партнерські взаємини з україномовним ресурсом Gromada CZ, який готує новини для українців в Чеській Республіці – уможливили організувати на цьому Web-сайті розділ – «Блоги», серед публікацій в яких є місце й для керівника IASEED.
У жовтні кількість відвідувачів web-сторінки IASEED – Інформаційно-аналітичної служби «Східно-Європейський діалог», що діє з листопада 2021 року, досягла 15 000 візитів. А в розділі Група Газда було оприлюднено матеріал по акціонерних товариствах, які було створено з метою залучення інвестиційного капіталу краю, на що нас «надихнув» досвід ринкових економік, зокрема США, де біля 70% американців володіють акціями національних компаній. Натомість, в розділі Наші публікації було запропоновано до розгляду статтю «Пенсійна реформа та чому як і вона стосується українців», в якій мова про пенсійну реформу, яку започатковано в Чеській республіці та яка буде стосуватись й громадян України, які є найбільшою діаспорою.
Листопад «відкрив» матеріал, з розділу Україна-Чехія, де було оприлюднено інформацію та низку даних стосовно «Організації бізнес-візиту та перемовин в Міністерстві охорони здоров’я України для чеської компанії Chirana X-RAY, a.s.», який було здійснено фахівцями UCIAS ще в 2004-2005 роки. А в розділі Е-петиції та запити опубліковано «Запит до міністерства закордонних справ України», стосовно причин через які Україна так й не відкликала свій підпис під грудневим 1991 року Рішенням ради Глав СНД, в якому вона вважає Росію повноправним членом ООН та членом Радбезу цієї організації. Й, насамкінець, в розділі Наукові статті запропонували до уваги тези «Меморіал Терезін в Чеській Республіці», де мова про чеське місто-фортецю Терезін, як одне з місць у Європі, яке є прикладом меморіалізації. Комплекс покликаний зберегти пам’ять про події трагічного минулого, цього населеного пункту, відомого як – гетто Терезін.
У грудні, в розділі Конференції та форуми було оприлюднено матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Меморіалізація: від наукових засад до світових практик», яка відбулась у Києві, в листопаді 2024 року та на якій було презентовано й доробок від IASEED. А в розділі Наші публікації було запропоновано статті: «Чому рекламні нав’язування послуг від посередників, без яких українець може обійтись – нерідко зайві», в якій пояснюємо чому низка послуг, нерідко сумнівного змісту – зайва та «Захист для біженців Lex Ukrajina VII (нововведення, терміни та особливості)» стосовно схвалених змін до чеського закону Lex Ukrajina VII про тимчасовий захист біженців з України.
Завершився 2024 рік, який ми прожили разом зі своїми читачами та багато чисельними прихильниками, яких вкупі з візитерами маємо вже більше 16 000. При цьому, за даними статистики від Google Search Console – нас читають не тільки в Україні (більше 2 830 звернень за рік) але й в Чехії (1 082), в Німеччині (84), в Польщі (83), в Словаччині (32), в США (26), в Угорщині (19), у Великобританії (18), в Нідерландах (18) та низці інших країн.
Ми вдячні, що за цей час, наші матеріали зацікавили багатьох читачів та фахівців, які використовують наші напрацювання та посилаються на такі, що фіксуємо в розділі «Про нас писали».
Насамкінець, найщиріші побажання до нового 2025 року всім нашим прихильникам…
Підготував Ю.Ключівський,
керівник IASEED, Прага
січень 2025 рік