Завершується ще один непростий рік, в якому Інформаційно-аналітична служба «Східно-європейський діалог» (IASEED) презентувала низку власних матеріалів і статей та оприлюднила кілька аналітичних оглядів а також долучилась до кількох міжнародних науково-практичних конференцій.
Так, за увесь 2023 рік нами було опубліковано більше 40 інформаційних позицій, практично по всіх розділах нашого Інтернет-ресурсу. При цьому, крім статей, досліджень, аналітичних матеріалів та наукових доробок ми оприлюднювали запити, своє ставлення до визначних дат, свят та дані стосовно відвідувачів нашої веб-сторінки.
Вже 10 січня, в розділі «Наші публікації» ми запропонували статтю «Виставки-ярмарки, як спосіб презентації країни чи регіону», яка була оприлюднена ще в грудні 2015 року з метою проаналізувати виставкову ситуацію в Україні та доцільність презентації країни за її межами. А 20 січня, в розділі «Аналітика та огляди» було оприлюднено огляд «Освоєння випуску пет-преформ на базі товариства з обмеженою відповідальністю «Маргіт», який було підготовлено фахівцями Gazda Group ще в далекому 1998 році.
Одним з вдалих матеріалів січня стала стаття «Президентські вибори в Чеській Республіці – 2023», щодо особливостей виборів у цій, центральноєвропейській країні та про результати голосування в першому турі, яка була оприлюднена цілою низкою українських та одним чеським Інтернет-ЗМІ. 25 січня ми розмістили матеріал «Втрачений шанс великої приватизації», в якому розглянуто перебіг та результати роздержавлення по Закарпатської області, що дозволяє зробити висновок про втрачений шанс великої приватизації для краю.
Останньою публікацією січня стала «Концепція створення, підтримки та використання списку виборців м. Ужгорода», яку було оприлюднено в розділі «Концепції» та підготовлено ще в далекому 1995 році, членами Консультаційної Ради, яка діяла в той час при Ужгородському міському голові, тобто задовго до запровадження Єдиного Державного реєстру виборців України, який було створено тільки в 2007 році.
4 лютого читачеві було запропоновано особливості становлення туристичної галузі в Чеській Республіці (як і в інших країнах колишнього соціалістичного табору), які було розглянуто в матеріалі «Вивчаємо досвід Чехії у розбудові інформаційно-інституційних підвалин сприяння туризму». А вже 9 лютого, в розділі «Наші публікації» ми запропонували до уваги статтю «Втрати в туристичній галузі Чеської Республіки через російсько-українську війну», в якій навели дані про збитки, які зазнала тільки одна галузь економіки тільки однієї європейської країни – Чехії.
Через кілька днів, 14 лютого нами було оприлюднено матеріал «Сакральність українських пам’яток в Чеській Республіці», який передрукували кілька видань та в якому наведено історичні паралелі – коли минуле України 100-річної давності значною мірою визначає й наше майбутнє. Гарною подією стало оприлюднення 19 лютого Ювілею однієї із найповажніших членів Нашого Роду – Стеблюк Олені Іванівні, якій виповнилось 90 років, з чим щиросердечно ми й привітали іменинницю. А вже 24 лютого була запропонована стаття «Збільшення місць для паркування автомобілів шляхом побудови багаторівневих надземних паркінгів в Ужгороді», в якій пропонуються шляхи збільшення місць для паркування автомобілів, що є актуальним, особливо для найзахіднішого обласного центру України.
Багатим на публікації був й березень. Так, вже 2 березня на веб-ресурсі, оприлюднено матеріал більше, як 25-ти річної давності «Про інвестиційні процеси», який було підготовлено фахівцями Групи Газда та який, для України – залишається актуальним й по-сьогодні. А вже 6 березня нами було опубліковано українську версію 22-хвилинного ролика про барокові перлини Ельби – «Про історію та сьогодення чеського міста Лиса над Лабем» який нами було озвучено в січні 2022 року, на прохання продюсерів рекламного відеофільму про це чеське містечко.
11 березня в розділі «Наші публікації» ми запропонували до уваги статтю «Хто й чому «майданить» Чехію та Словаччину»… яка була підготовлена ще в 2018 році, з метою привернути увагу читачів та пояснити причини сирних протестів у цих, центральноєвропейських країнах. А 16 березня на сайті, в розділі «Наша Родина» – було оприлюднено цікавий матеріал «Держава починається з Родини», який тільки підтверджує народну мудрість, що рід, який не знає свого минулого – не має майбутнього.
21 березня, в розділі «Аналітика та огляди», було опубліковано аналітичний матеріал-огляд «Сільськогосподарська Чехія: тенденції, інтереси, перспективи та проблеми», який було підготовлено майже 20 років тому для наших партнерів та який залишається актуальним й понині. Й, останньою публікацією, 31 березня, в розділі «Наші публікації» став матеріал «Місце економіки України в ЄС (з урахування ВВП на душу населення серед країн Європейського Союзу)», який вказує на місце України, по цьому показнику серед країн ЄС, до березня 2022 року.
У квітні, першою було оприлюднено інформацію про заснування «Українського народного дому», який було організовано ще в лютому 2016 році в Празі, в якому відбулась предметна зустріч, знайомство та перемовини з керівництвом IASEED. 10 квітня в розділі «Е-петиції та запити» ми запропонували «Запит до дорожньої поліції Ужгорода», який було подано з метою підготовки електронної петиції «Багаторівневі паркінги в Ужгороді». 15 квітня ми привітали з Великоднем всіх партнерів, замовників та відвідувачів нашого Інтернет-ресурсу й подякували за співпрацю й вірність а також побажали: здоров’я, щастя та вдачі.
20 квітня, в розділі «Наші публікації» було оприлюднено статтю «Похмілля після свят або деякі підсумки масштабних заходів в Ужгороді», про Міжнародний інвестиційний форум «Закарпаття – бізнес у центрі Європи», який відбувся у 2016 році. 25 квітня в розділі «Аналітика та огляди», ми запропонували аналітичний матеріал «Хімічна та фармацевтична промисловості Чеської Республіки (сучасний стан, провідні суб’єкти та компанії)», який було підготовлено фахівцями UCIAS ще в 2004 році для наших партнерів. А в останній день квітня, в розділі UCIAS було розміщено матеріал «Консультування та організація роботи новоствореної чеської компанії UKRMONOLIT s.r.o. за участі української будівельної фірми», в якому розповіли про реалізацію одного з проектів.
Насиченим був й травень. Так, 5 травня в розділі «Е-петиції та запити» ми запропонували до уваги «Запити до Фонду державного майна України», які було подано з метою підготовки матеріалу «Втрачений шанс великої приватизації на прикладі Закарпатської області». А вже 10 травня в розділі «Наші публікації» було оприлюднено статтю «Кемпінги Закарпаття: бути чи не бути», в якій піднімається питання – коли, як та за яких умов може запрацювати цей туристичний інструмент в Закарпатті. 15 травня в розділі «Аналітика та огляди», було розміщено матеріал «Механізм реалізації угоди про взаємне працевлаштування громадян України та Чеської Республіки», який було підготовлено в 2005 році.
20 травня в розділі«Е-петиції та запити» розміщено «Запити до обленерго Закарпаття та Івано-Франківщини», які було подано в ході підготовки статті «Багатостраждальний Свидовець або через що громадськість протистоїть українському бізнесу». 25 квітня в розділі «Конференції та форуми» оприлюднено матеріали Міжнародної науково-практичної конференції «Сакральне та туризм», на якій було презентовано дослідження «Сакральність українських пам’яток в Чеській Республіці». Й, насамкінець, 30 травня з розділу «Наші публікації» ми запропонували статтю «Ініціатива громади – ознака європейськості або чеська реальність про мільйон дерев», в якій йшла мова про ініціативу висадження фруктової алеї Святого Мартіна між двома селами в Чеській Республіці.
Публікації за червень відкриває матеріал «Освоєння випуску паркету із твердої породи деревини», який було оприлюднено в розділі «Аналітика та огляди», а от підготовлено, у вигляді Бізнес-плану – спеціалістами ТОВ «Газда – Консалтинг», ще в 1996 році. 10 червня в розділі «Наша Родина» було розміщено розповідь «Подяка мамі», від нащадків: дітей, внуків та правнуків, яка може слугувати прикладом й для інших сімей Роду, які готові пригадати життєвий шлях батьків, що вже відійшли у вічність.
15 червня на сайті, в розділі «Наші публікації» ми запропонували статтю «Повоєнна відбудова країни та чи впораються влади на місцях», в якій розглянуто питання регіонального відновлення країни. 20 червня в розділі «Е-петиції та запити» нами було розміщено «Запити до Державної фіскальної служби та до Державної митної служби», які було подано в ході підготовки статті «Як та чому я став наркодилером». 25 червня ми запропонували власне дослідження «Електричні прилади та машини: виробництво, торгівля та основні виробники в Чеській Республіці», із розділу «Аналітика та огляди» та яка була оприлюднена в одному, вже неіснуючому друкованому органі, в 2006 році. Й, насамкінець, 30 червня ми повідомили своїм читачам та відвідувачам, що кількість їх візитів на Інтернет-сторінку IASEED – Інформаційно-аналітичної служби «Східно-Європейський діалог», яка діє з листопада 2021 року, досягла перших 10 000.
У липні ми запропонували два матеріали: «Чому туристичний потенціал Закарпаття не стає індустрією», як післямову до Міжнародної науково-практичної конференції «Інноваційне забезпечення сучасного транскордонного співробітництва Словаччини і України», яка відбулась 16-17 березня 2017 року, в Старій Лєсній (Високі Татри, Словацька Республіка), в Конгрес-Центрі Словацької Академії Наук та статтю «Перевезення містян як ознака цивілізованості Ужгорода», стосовно використання екологічно чистого, муніципального пасажирського транспорту, з порівняннями: у нас та у Європі. Перший матеріал було оприлюднено 10 липня, другий – 20.
У серпні нами оприлюднено три публікації: 10 серпня, в розділі «Аналітика та огляди», ми запропонували огляд «Металургійна промисловість Чеської Республіки: виробництво, торгівля та основні виробники», який було підготовлено ще в 2007 році, на сторінках нині вже неіснуючого ресурсу, 20 серпня, в розділі «Е-петиції та запити» було розміщено «Запит до Верховної Ради України стосовно службових відряджень народних депутатів до США», який було подано з метою з’ясувати правдивість заяв та діяльності окремих народних обранців, а 30 серпня минуло 9 років з ІІ-го Гайд-парку, який було проведено 28 серпня 2014 року в Ужгороді, на зібранні якого було запропоновано реалізувати ідею-проект «Перевідники», відеозвіт про перебіг якого й пропонуємо до уваги.
В перший місяць осені ми опублікували три матеріали. Так, 10 вересня на сайті, в розділі «Наші публікації» було оприлюднено новий матеріал «Україна якнайшвидше хоче до ЄС», в якому пропонується до розгляду питання чи готові самі українці до норм та правил у Європейському Союзі. 20 вересня ми продовжили публікації з історії власної діяльності кінця 90-х років, що базується на документах, які прокоментовано у запропонованому матеріалі «Акціонерні товариства створені за участі Gazda Group». А 30 вересня в розділі «Е-петиції та запити» було розміщено «Запити до Служби автомобільних доріг та кількох ТГ в Закарпатській області», який було подано з метою отримати перелік автобусних зупинок, які розміщено на території краю та з’ясувати їх правовий статус.
В жовтні на веб-ресурсі було оприлюднено кілька доробок. Так, 10 жовтня в розділі «Аналітика та огляди» побачило світ дослідження «Обзор строительного бизнеса в Чешской Республике», яке було підготовлено для замовників з України, які мали намір вийти на будівельний ринок Чеської Республіки. 20 жовтня на сайті, в розділі «Наші публікації» оприлюднено матеріал «Прозорість та підзвітність місцевого самоврядування у Європі», з точки зору а чи є чому та чи варто повчитись українцям в ході становлення та розвитку регіонів. Й, насамкінець, 30 жовтня в розділі «Е-петиції та запити» ми запропонували до уваги «Запит до Міністерства оборони України та ROSHEN», що було подано з метою дізнатись: чи дійсно була надана допомога з боку компанії Roshen та на яку частку для «переобладнання системи ППО навколо Києва».
У листопаді ми запропонували своїм прихильникам та відвідувачам ресурсу – кілька тем. Так, 10 листопада нами оприлюднено роздуми більш як 20-ти річної давнини, «Ужгород: невикористаний потенціал або місто втрачених можливостей», в яких висвітлено перехід краю від командно-планової системи ґаздування, через хаос базарщини й аж до зачатків ринкових відносин. 20 листопада в розділі «Аналітика та огляди» ми запропонували матеріал «Сертификация продукции в Чешской Республике (условия, порядок подачи заявления, примерная стоимость услуг)», який було підготовлено ще в 2002 році фахівцями UCIAS для компанії «Укрмоноліт». А 30 листопада, ми нагадали про події на Майдані Незалежності у Києві, коли силовики побили студентів, що й стало поштовхом до мітингів по всій Україні на підтримку Революції Гідності, коли вже 1 грудня свідомі ужгородці – вийшли на Театральну площу Ужгорода.
10 грудня 2023 року, в розділі «Наукові статті» було оприлюднено статтю «Замки, палаци та фортеці в Чеській Республіці: історія, законодавство, статус, категоризація, опіка-захист, фінансування», яка була презентована на Міжнародній науково-практичній конференції «Замки та палаци в туризмі», що відбулась у Києві 28 листопада 2023 року.
Добігає кінця 2023 рік, який ми розпочинали з перших 5 000 візитів на наш ресурс, про що інформували ще 5 січня цього року а завершуємо рік – більше 11 000 відвідувань. При цьому, за даними статистики від Google Search Console – нас читають не тільки в Україні (911 звернень за рік) але й в Чехії (107), Польщі (38), Німеччині (28), США (8) та низці інших країн. Ми вдячні, що за цей час, наші матеріали зацікавили багатьох читачів та фахівців, які використовують наші напрацювання та посилаються на такі, що фіксуємо в розділі «Про нас писали».
Насамкінець, найщиріші побажання до нового 2024 року всім нашим прихильникам…
Підготував Ю.Ключівський,
керівник IASEED, Прага
грудень 2023 рік